Umowa kupna-sprzedaży gruntu to dokument, w którym strony (sprzedający i kupujący) uzgadniają warunki sprzedaży i kupna określonego gruntu. Co warto o niej wiedzieć?
Umowa kupna sprzedaży gruntu – co powinno się w niej znaleźć?
W każdej umowie kupna i sprzedaży gruntu powinny naleźć się punkty, takie jak:
- opis gruntu (np. metraż, lokalizacja, numer ewidencyjny itp.)
- cena gruntu oraz sposób jej zapłaty
- terminy i warunki przekazania gruntu
- ewentualne ograniczenia wykorzystania gruntu (np. przeznaczenie tylko na cele mieszkaniowe)
- warunki rezygnacji z umowy (np. zapłacenie kary umownej)
- inne postanowienia, które strony uzgodniły w porozumieniu.
W umowie kupna-sprzedaży gruntu może być także zawarty zapis dotyczący uregulowania kosztów notarialnych, podatku od czynności cywilnoprawnych czy kosztu wymeldowania i zameldowania.
Jest to ważne, ponieważ umowa kupna-sprzedaży gruntu jest skuteczna tylko wtedy, gdy zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Pozwala to na zdecydowanie lepsze zabezpieczenie interesów obu stron oraz szybsze rozwiązanie ewentualnych problemów związanych z nieruchomością.
W jakiej formie powinna być przedstawiona umowa kupna sprzedaży gruntu ?
W Polsce zazwyczaj Umowa kupna-sprzedaży musi być zawarta na piśmie i podpisana przez obie strony, w przeciwnym wypadku nie jest ważna.
Zaleca się, aby przed zawarciem umowy przez kupującego przeprowadził on wywiad z notariuszem, celem uzyskania informacji o wszelkich ograniczeniach, jakie mogą dotyczyć działki, którą planuje kupić.
Co jeszcze warto wiedzieć przed podpisaniem takiej umowy?
Zawsze ważne jest, by przed podpisaniem takiej umowy skonsultować się z prawnikiem, aby upewnić się, że zawarte zapisy są zgodne z prawem, oraz by mieć pewność, że przedmiotowa nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek długów i obciążeń, które mogłyby uniemożliwić przeniesienie własności.