Zakup albo sprzedaż łodzi to poważne przedsięwzięcie, które należy odpowiednio udokumentować. Prawidłowo sporządzona umowa kupna sprzedaży łodzi to doskonały sposób na zabezpieczenie obu stron transakcji.
Sprzedawca z kolei wejdzie w posiadanie dokumentu stwierdzającego legalne przeniesienie prawa do łodzi na inną osobę. Podczas sporządzania tej umowy cywilnoprawnej należy pamiętać o kilku istotnych elementach.
Po co sporządzana jest umowa kupna sprzedaży łodzi?
Prawidłowo sformułowana i podpisana umowa kupna sprzedaży łodzi potwierdza przeniesienie praw do jednostki pływającej ze strony sprzedającej na kupującego.
W momencie jej zawarcia łódź zmienia swojego właściciela. Warto pamiętać, że ten dokument będzie ważny tylko wtedy, kiedy znajdą się w nim wszystkie niezbędne informacje.
W umowie koniecznie należy umieścić miejsce i datę jej zawarcia oraz dane osobowe określonych stron transakcji.
Konieczny będzie dokładny opis jednostki pływającej, który zawiera jej numer rejestracyjny, numer identyfikacyjny, numer kadłuba, ewentualne wady i uszkodzenia oraz wyznaczenie kwoty sprzedaży.
Częste błędy podczas zawierania umowy cywilnoprawnej — na co zwracać uwagę?
Umowa kupna sprzedaży łodzi stanowi ważny dokument, dlatego ewentualne błędy należy przekreślać, a przy poprawkach powinny podpisać się obie strony transakcji.
Jeśli pomyłka zostanie wykryta odpowiednio wcześniej, najlepszym rozwiązaniem będzie przepisanie treści umowy na komputerze, poprawienie błędu i wydrukowanie prawidłowych wersji.
Należy pamiętać, aby na umowie znalazła się prawdziwa kwota sprzedaży jednostki pływającej. Jeśli cena łodzi zostanie zaniżona, to w przypadku pojawienia się roszczeń wynikających z wady ukrytej, sprzedawca będzie zobowiązany jedynie do zwrotu kwoty widniejącej w dokumencie.
Pokrewne produkty
- Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł