W przypadku umowy kupna-sprzedaży domku holenderskiego należy pamiętać, aby umowa zawierała co najmniej następujące elementy:
- Imiona i nazwiska stron umowy oraz ich adresy zamieszkania.
- Opis przedmiotu umowy, czyli dokładny opisu domku holenderskiego.
- Kwotę, za jaką dokonywana jest sprzedaż oraz sposób jej zapłaty + ewentualnie zaliczka lub zadatek.
- Warunki przeniesienia własności oraz obciążeń, jakie są na nieruchomości nałożone.
- Termin, w którym ma nastąpić przeniesienie własności oraz ewentualne kary umowne za niedotrzymanie tego terminu.
- Inne bardzo istotne postanowienia, takie jak np. warunki rezygnacji z umowy kupna-sprzedaży domku holenderskiego.
Ważne jest, aby umowa była spisana w sposób jasny i czytelny, a także, aby została podpisana przez obie strony. Warto również zachować ją jako dowód zawarcia transakcji i przeniesienia prawa własności ze sprzedającego na kupującego.
Dlaczego warto kupić domek holenderski?
Domek holenderski to bardzo dobra inwestycja ze względu na swoje cechy. Może być użytkowany cały rok, a rynek wtórny zapewnia naprawdę duży wybór domków ze względu na ich wielkość czy standard.
Biorąc pod uwagę fakt, że domku holenderskie są dość tanie, pozostaje już tylko poszukać odpowiedniego modelu. Najtańsze używane domki holenderskie zaczynają się od 15 tysięcy złotych, a nowe to koszt do 200 tysięcy złotych.
Mobilność to jego ogromna zaleta, bo można go przewieźć w dowolne miejsce i jest to gotowy produkt, dostępny po prostu od ręki, nie wymaga długiego oczekiwania jak na przykład na budowany dom.
Domki holenderskie to nie tylko dobre miejsce na wypoczynek dla miłośników ogrodnictwa czy rodzin z dziećmi, ale także jako inwestycja pod wynajem w sezonie. Stalowa rama na kołach, konstrukcja szkieletowa ścian i dachu, to jego główne cechy.
W zależności od budżetu i przeznaczenia domu można bez problemu znaleźć wymarzony domek. Zanim jednak się go kupi, należy zadbać o to, aby umowa kupna sprzedaży domku holenderskiego była precyzyjna i wolna od błędów.
O co należy zadbać przed zakupem?
Zasadniczo należy sprawdzić stan techniczny domku. Jeśli wybieramy taki do 35m2, unika się pozwolenia na budowę, co jest niezwykle wygodne. W okolicy gdzie planuje się postawić domek, należy znaleźć najbliższy urząd i tam dopytać o szczegóły.
Sama umowa kupna sprzedaży domku holenderskiego to nie tylko podstawowe dane jak imiona nazwiska, data, kwota umowy i podpisy, ale także dodatkowe rzeczy do określenia. Należy opisać nieruchomość możliwie jak najdokładniej, a także warunki przeniesienia własności.
Następnie trzeba wskazać termin do kiedy własność będzie przeniesiona, a także wpisać ewentualnie kary za niedotrzymanie terminu. Należy zawrzeć opcję rezygnacji z umowy, bo i takie przypadki się jak najbardziej zdarzają.