W niektórych przypadkach właściciel mieszkania może potrącić kwotę z kaucji, jeśli najemca zostawił mieszkanie w złym stanie lub nie zapłacił za media (prąd, gaz, wodę, internet itd.).
W takim przypadku ważne jest, aby powiadomić najemcę o potrąceniu konkretnej kwoty z kaucji za najem oraz udokumentować koszty, które zostały poniesione przez właściciela mieszkania, i przedstawić je najemcy.
Czym jest kaucja za najem? Kaucja za najem mieszkania to kwota pieniędzy, którą najemca wpłaca właścicielowi mieszkania na początku okresu najmu. Jest to rodzaj gwarancji, że najemca będzie przestrzegać warunków umowy najmu oraz że zapłaci za wszelkie szkody, które wyrządzi w mieszkaniu. Kaucja zazwyczaj jest równa jednomiesięcznemu czynszowi za dany lokal.
Kaucja zostaje zwrócona najemcy po zakończeniu okresu najmu, jeśli najemca nie zostawił żadnych szkód w mieszkaniu i nie ma żadnych nieuregulowanych należności wobec właściciela mieszkania.
W przeciwnym razie właściciel mieszkania może potrącić kwotę z kaucji w celu pokrycia kosztów naprawy szkód lub zapłaty nieuregulowanych należności.
Pokrewne produkty
- Prawo administracyjne
Ordynacja podatkowa – rozłożenie na raty zaległości podatkowych – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł