O przymusowe leczenie psychiatryczne do sądu wnioskować mogą tylko osoby uprawnione, czyli małżonek, rodzeństwo, krewni w linii prostej, przedstawiciel ustawowy lub osoby sprawujące faktyczną opiekę nad chorym.
Wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne jest wolny od opłat. Dołącza się do niego orzeczenie psychiatry, uzasadniające konieczność podjęcia leczenia w szpitalu psychiatrycznym.
Taki wniosek jest pismem procesowym, dlatego musi spełniać określone kryteria formalne – w przeciwnym razie nie będzie skuteczny. Osoby uprawnione mogą przygotować go w oparciu o nasz wzór wniosku o przymusowe leczenie psychiatryczne.
Zgodnie z przepisami, do szpitala psychiatrycznego kieruje się chorych na podstawie skierowania lekarskiego oraz za ich zgodą. Jednak na wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne zgodę chorego może zastąpić orzeczenie sądu.
Pismo zostanie rozpatrzone pozytywnie, jeśli nieprzyjęcie do szpitala spowoduje pogorszenie stanu zdrowia psychicznego chorego, a także w przypadku gdy osoba objęta wnioskiem jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.
Pokrewne produkty
- Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł