Przepisy ustawy o pomocy społecznej wskazują, że umieszczenie osoby w domu pomocy społecznej wymaga jej zgody, a w przypadku braku zezwolenia konieczne jest zaangażowanie w sprawę sądu lub prokuratora.
Jeśli więc osoba, której sprawa dotyczy, nie wyraża zgody na umieszczenie w DPS, jej opiekun może złożyć wniosek do sądu o umieszczenie w DPS bez zgody, a orzeczenie sądowe zastąpi zezwolenie osoby, która ma zostać umieszczona w domu pomocy społecznej.
Wniosek do sądu o umieszczenie w DPS bez zgody może zostać rozpatrzony pozytywnie, jeśli wskazana osoba jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania swoich podstawowych potrzeb życiowych i potrzebuje stałej opieki.
Sąd wyda pozytywne orzeczenie na taki wniosek również w sytuacji, kiedy stan psychiczny wskazanej osoby sprawia, iż nie jest ona zdolna do wyrażenia zgody na umieszczenie jej w DPS.
Opiekun osoby, która wymaga stałej opieki i pielęgnacji, może wypełnić nasz wzór wniosku do sądu o umieszczenie w DPS bez zgody, ale z podobnym wnioskiem ma prawo wystąpić też sam organ do spraw pomocy społecznej, jeśli stwierdzi, że brak opieki zagraża życiu danej osoby.
Podobne wzory pism:
- Wniosek o zwolnienie z opłat za DPS – wzór
- Wniosek o przyznanie opiekunki osoby starszej – wzór
- Wzór wniosku do sądu o umieszczenie dziecka w ośrodku wychowawczym
- Wzór wniosku do sądu o umieszczenie w DPS bez zgody
- Sprawozdanie z opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną wzór
- Wzór oświadczenia o opiece nad osobą starszą
Pokrewne produkty
- Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł - Prawo handlowe i gospodarcze
Pozew o rozwiązanie spółki przez kuratora – wzór
Oceniony 0 na 5.16.00 zł