Wyroku z uzasadnieniem nie otrzymują wszystkie strony postępowania, a jedynie ta, która wystąpiła ze stosownym wnioskiem w tej sprawie. Wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem należy zgłosić w terminie jednego tygodnia od ogłoszenia sentencji wyroku.
Jeśli wyrok jest zaoczny, sąd uzasadnia go w przypadku, gdy powództwo zostało oddalone w całości lub w części. W takich okolicznościach powód powinien złożyć wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem w terminie tygodnia od dnia doręczenia mu wyroku.
Czas na apelację to bowiem jedynie dwa tygodnie, licząc od momentu doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania wydania uzasadnienia.
Warto pamiętać, że we wniosku należy podać między innymi sygnaturę akt sprawy i własne dane osobowe oraz określić, czy żądanie dotyczy uzasadnienia całości, czy części orzeczenia. Co do zasady, sąd ma 14 dni na przygotowanie pisemnego uzasadnienia wyroku.
Podobne wzory pism:
Pokrewne produkty
- Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł