ZnajdzParagraf.pl

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej

Samozatrudnienie to w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykana forma aktywności zawodowej. Własna działalność wiąże się z ryzykiem i brakiem pewności zarobkowania, jednakże również daje większą swobodę, możliwości i radość z pracy w porównaniu z „etatem”.

Proces rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej to proces względnie prosty i niewymagający znacznego nakładu czasu. Niestety, pomimo zapewnień władzy, rejestracja działalności wciąż jeszcze nie jest możliwa w „jednym okienku”.

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej – krok po kroku

Naszym pierwszym krokiem w drodze do otworzenia własnej firmy będzie rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Wyjątki od powyższego dotyczą:

  • Działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego.
  • Wynajmowania pokoi i sprzedaży posiłków domowych przez rolników oraz świadczenia przez nich w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
  • Wyrobu wina przez producentów będących rolnikami, którzy wyrabiają mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku.

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej na dwa sposoby

Rejestracji możemy dokonać na dwojaki sposób:

  • W urzędzie gminy – należy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć w kancelarii (ew. sekretariacie) urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania. Po otrzymaniu w/wskazanego wniosku urząd gminy w terminie jednego dnia powinien przesłać do do CEIDG. Następnie CEIDG przesyła dane z wniosku do urzędu skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • Przez Internet – zarejestrować firmę możemy na stornie Internetowej www.ceidg.gov.pl. Na stronie pod podanym adresem znajduje się również przewodnik, który w razie kłopotów z rejestracją w łatwy sposób pomoże znaleźć nam rozwiązanie problemu. Niestety przeszkodą w tej formie zarejestrowania firmy jest wymóg posiadania przez przyszłego przedsiębiorcę kwalifikowanego podpisu elektronicznego, którego uzyskanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Alternatywą dla podpisu kwalifikowanego jest utworzenie tzw. profilu zaufanego (po więcej informacji zapraszam na stronę internetową www.epuap.gov.pl).

Jak już to zostało powyżej opisane CEIDG dane z wniosku rejestracyjnego przesyła do właściwego urzędu skarbowego, wojewódzkiego urzędu statystyczne oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednakże ZUS otrzymuje jedynie zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnika składek, natomiast już zadaniem przedsiębiorcy jest złożenie zgłoszenia osoby ubezpieczonej – zgłoszenie składamy na specjalnym formularzu ZUS-ZUA. Dodatkowo w przypadku przedsiębiorców chcących zostać podatnikami VAT muszą oni udać się do właściwego urzędu skarbowego by złożyć odpowiedni wniosek na formularzy VAT-R.

Następnie, w ciągu kilku dni od złożenie wniosku w CEIDG urząd statystyczny nadaje przedsiębiorcy numer REGON. Informacje o przyznanym numerze doręczany jest drogą elektroniczną na podany we wniosku CEIDG-1 adres wirtualnej skrzynki pocztowej.

Proces rejestracji działalności gospodarczej w chwili obecnej jest całkowicie bezpłatny, niezależnie czy został dokonany w urzędzie gminy czy przez Internet.

W tej chwili możesz już rozpoczynać swoją nową aktywność zawodową, gdyż działać można już w dniu złożenia wniosku. We wniosku można również podać przyszłą planowaną datę rozpoczęcia działalności.

 

Spis treści

O autorze