Co do zasady właściciel nieruchomości zobowiązany jest do odśnieżenia chodnika jeśli ten jest położony wzdłuż jego nieruchomości. Jeśli więc na nieodśnieżonym chodniku pieszy ulegnie wypadkowi, np. złamie nogę, wówczas ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania.
Odśnieżanie pasów zieleni
Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinna gmina. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi.
Odśnieżanie płatnych postojów
Pamiętajmy jednak, że właściciel nieruchomości nie ma obowiązku usuwania śniegu z chodnika, na którym gmina pobiera opłaty za parkowanie. Według ustawy gmina ma obowiązek zapobiegania zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych, w szczególności przez: zbieranie i pozbywanie się: błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości oraz odpadów zgromadzonych w przeznaczonych do tego celu pojemnikach ustawionych na chodniku.
Odśnieżanie przystanków i torowisk
A kto ma obowiązek uprzątnięcia terenów przy torowiskach? Uprzątnięcie zanieczyszczeń z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych, znajdujących się na terenie gminy, należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących te torowiska. Podobnie sytuacja ma się przy usuwaniu śniegu i lodu z przystanków komunikacyjnych
Kara za nieodśnieżanie
Za niewywiązanie się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości, zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń możemy ponieść karę grzywny do 1500 złotych.
- ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach.
Podobne wzory pism:
- Odszkodowanie za uszkodzenie ciała w wyniku wypadku na drodze lub chodniku
- Immisje, czyli jak sobie poradzić z uciążliwym sąsiadem?
- Służebność przesyłu – bezprawnie postawiony słup energetyczny
- Jak przyspieszyć przydział mieszkania komunalnego?
- Rower – jak się nim poruszać, aby nie otrzymać mandatu
- Jak wycofać się z umowy z pośrednikiem nieruchomości?