Jeśli uprawniony do korzystania z nieruchomości zrzeknie się służebności, ograniczone prawo rzeczowe wygasa. Aby oświadczenie o zrzeczeniu się służebności było ważne w świetle prawa, uprawniony musi złożyć je aktualnemu właścicielowi rzeczy obciążonej.
Co więcej, oświadczenie to musi przyjmować formę pisemną z notarialnie poświadczonym podpisem lub formę aktu notarialnego. Po złożeniu oświadczenia należy dopilnować też wykreślenia służebności z księgi wieczystej.
Uprawniony do korzystania z nieruchomości może wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór oświadczenia o zrzeczeniu się służebności, ponieważ to jego obowiązkiem jest wykazanie woli zrzeczenia się takiego prawa.
Należy mieć na uwadze, że jeśli oświadczenie o zrzeczeniu się służebności przyjmuje formę pisemną z notarialnie poświadczonym podpisem, obowiązek wykreślenia służebności z księgi wieczystej leży po stronie uprawnionego.
Natomiast w przypadku składania oświadczenia w formie aktu notarialnego, to notariusz ma obowiązek dopełnienia wszystkich formalności w tym zakresie.
Podobne wzory pism:
- Wniosek o sprostowanie błędu w księdze wieczystej – wzór
- Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej WZÓR
- Wniosek o sprostowanie treści księgi wieczystej – wzór
- Oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do dochodzenia roszczeń – wzór
- Oświadczenie o zrzeczeniu się roszczeń – wzór
- Umowa służebności drogi WZÓR
Pokrewne produkty
- Prawo administracyjne
Ordynacja podatkowa – rozłożenie na raty zaległości podatkowych – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł