Zrzeczenie się dziedziczenia to możliwość przewidziana przez przepisy kodeksu cywilnego. Spadkobierca, który chce uniknąć przejęcia długów po osobie bliskiej, może zadeklarować, że zrzeka się dziedziczenia, ale musi dokonać tego jeszcze za życia przyszłego spadkodawcy.
Umowa zrzeczenia się dziedziczenia zawierana jest między przyszłym spadkobiercą a spadkodawcą i musi przyjmować formę aktu notarialnego.
Przy dobrowolnym zrzeczeniu się dziedziczenia bardzo istotne są dwie kwestie:
- po pierwsze, skutki zrzeczenia nastąpią dopiero w momencie śmierci spadkodawcy (brak dziedziczenia to też brak prawa do zachowku),
- po drugie, przedmiotem umowy zrzeczenia się dziedziczenia jest tylko prawo do dziedziczenia z ustawy, a nie zrzeczenie się dziedziczenia na podstawie testamentu.
Umowa zrzeczenia się dziedziczenia nie chroni więc spadkobiercy przed możliwością dziedziczenia na podstawie testamentu.
Przygotowując umowę zrzeczenia się spadku, warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy zrzeczenia się dziedziczenia, ponieważ jeśli dokument nie będzie zawierał odpowiednich zapisów, zrzeczenie się dziedziczenia rozciągnie się także na zstępnych zrzekającego się.
Podobne wzory pism:
- Odrzucenie spadku przez małoletniego wzór
- Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – wzór
- Odpowiedź na wniosek o dział spadku – wzór
- Odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wzór
- Wzór wniosku o odrzucenie spadku przez małoletniego
- Wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy – wzór
Pokrewne produkty
- Prawo administracyjne
Ordynacja podatkowa – rozłożenie na raty zaległości podatkowych – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł