Pacjenci, którzy nie ukończyli 18. roku życia, nie mogą samodzielnie decydować o swoim leczeniu. W przypadku dzieci mamy do czynienia z dwoma rodzajami zgody na leczenie – to zgoda substytucyjna oraz zgoda kumulatywna.
W pierwszym przypadku za wyrażenie zgody na leczenie dziecka odpowiada tylko rodzic lub opiekun prawny. W drugim przypadku zgodę wyraża dziecko, które ukończyło 16. rok życia oraz jego rodzic lub opiekun prawny.
Wyrażenie zgody na leczenie dziecka na piśmie okazuje się niezbędne w wielu sytuacjach. Kiedy rodzice są po rozwodzie czy też, gdy pozostawiają dziecko pod opieką bliskich, a sami wyjeżdżają na dłużej, z pewnością powinni pozostawić taki dokument osobie, która w ich imieniu będzie sprawowała opiekę nad małoletnim.
Zgoda na leczenie nie zawsze wymagana jest od obojga rodziców. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji związanych z podwyższonym ryzykiem. Niemniej jednak zawsze bezpieczniej jest ją przygotować, w czym pomocny okaże się wzór wyrażenia zgody na leczenie dziecka.
Podobne wzory pism:
- Zgoda na wyjazd dziecka za granicę po polsku i po angielsku WZÓR
- Upoważnienie do opieki nad dzieckiem podczas wyjazdu wzór
- Odrzucenie spadku przez małoletniego wzór
- Wzór wniosku o odrzucenie spadku przez małoletniego
- Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka bez zgody ojca – wzór
- Wniosek o alimenty dla pełnoletniego dziecka wzór
Pokrewne produkty
- Prawo administracyjne
Ordynacja podatkowa – rozłożenie na raty zaległości podatkowych – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł - Prawo handlowe i gospodarcze
Pozew o rozwiązanie spółki przez kuratora – wzór
Oceniony 0 na 5.16.00 zł