ZnajdzParagraf.pl

Kara nagany to jedna z sankcji pracowniczych przewidzianych w kodeksie pracy. Pracodawca może nałożyć taką karę na osobę zatrudnioną, uprzednio zawiadamiając ją o swoim zamiarze za pomocą odpowiedniego pisma.

Pracownik ma jednak prawo odwołać się od kary w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia. Pisemna prośba o anulowanie kary nagany najpierw rozpatrywana jest przez związki zawodowe, a dopiero później przez pracodawcę.

Warto pamiętać, że jeśli prośba o anulowanie kary nagany zostanie zaakceptowana, karę uznaje się za niebyłą i należy usunąć odpis zawiadomienia o nałożeniu kary z akt pracowniczych.

Zasada ta obowiązuje zarówno w przypadku, kiedy sprzeciw pracownika uzna jego przełożony, jak i w sytuacji, kiedy decyzję o uchyleniu kary podejmie sąd pracy. 

Pracownik, który chce doprowadzić do uchylenia kary nagany, powinien postarać się o rzeczowe uzasadnienie swojego sprzeciwu. Może wykorzystać również gotowy do wypełnienia wzór prośby o anulowanie kary nagany, który uwzględnia wszystkie niezbędne dla tego typu pisma informacje.

prosba-o-anulowanie-kary-nagany-wzor-pdf-doc
Prośba o anulowanie kary nagany - wzór
16.00