Wniosek o umorzenie zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego składa dłużnik, który nie płacił alimentów, przez co były one wypłacane osobie upoważnionej ze specjalnego funduszu alimentacyjnego.
Umorzenie takiego długu możliwe jest zarówno w całości, jak i proporcjonalnie do wysokości spełnionego już świadczenia. Jakie warunki należy spełnić i jak napisać wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego?
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma i odciążyć cię od konieczności spełnienia wszystkich formalnych wymogów przy konstruowaniu dokumentu – opracowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku – który pobierzesz u góry↑
Zwolnienie z długu alimentacyjnego w przepisach
Wniosek o umorzenie należności z funduszu alimentacyjnego dłużnik składa na podstawie art. 30 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zgodnie z treścią tego aktu prawnego:
1) 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
2) 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
3) 100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.
2. Organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.
3. Umorzenie należności następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Przytoczony artykuł wskazuje dwa sposoby na zwolnienie dłużnika z długu, który narósł w związku z uchylaniem się od obowiązku uiszczania świadczenia alimentacyjnego.
- Dłużnik może przez odpowiedni okres czasu na bieżąco uiszczać świadczenie, a przekazywane kwoty będą kierowany na poczet zadłużenia alimentacyjnego. W tym czasie osoba uprawniona nadal będzie pobierała należne jej świadczenie z funduszu alimentacyjnego.
- Dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie zaległych alimentów w całości, łącznie z odsetkami. Ma też prawo poprosić o odroczenie terminu płatności lub o rozłożenie płatności na raty. Wniosek ten składa się do organu właściwego wierzyciela (z którego pobiera świadczenie). Ten rozpatruje pismo w oparciu o szczegółową analizę sytuacji wnioskodawcy, czyli w oparciu o jego sytuację rodzinną i dochodową.
Kto może liczyć na umorzenie długu alimentacyjnego?
Wniosek o rozłożenie na raty długu alimentacyjnego czy też wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego może złożyć dłużnik w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.
Zgodnie z orzecznictwem sądowym, uzasadnieniem dla takiego wniosku będzie tylko sytuacja, która nie pozwala dłużnikowi wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego. Co więcej, musi być ona efektem czynników obiektywnych, takich, na które dłużnik nie ma wpływu.
W praktyce wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego można uzasadnić zatem:
- niepełnosprawnością dłużnika, skutkująca ograniczeniem lub całkowitą niemożnością pracy zarobkowej,
- złym stanem zdrowia dłużnika, który uniemożliwia mu podjęcie jakiejkolwiek pracy zarobkowej i ogranicza dochody, między innymi obciążone wydatkami na leczenie.
Gdzie złożyć wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego?
Dłużnik, który chce doprowadzić do umorzenia długu alimentacyjnego – również starych długów alimentacyjnych, czyli świadczeń dawniej wypłacanych przez ZUS – powinien skontaktować się w tej sprawie z organem właściwym, ze względu na własne miejsce zamieszkania, czyli z lokalnym urzędem miasta lub gminy.
Jak napisać wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego?
Pismo w sprawie umorzenia długu alimentacyjnego dłużnik może przygotować w oparciu o nasz wzór wniosku o umorzenie długu alimentacyjnego. Druk pomaga ująć we wniosku wszystkie wymagane dane formalne, takie jak:
- data i miejsce sporządzenia,
- dane stron,
- oznaczenie sygnatury akt,
- określenie kwoty zadłużenia.
Najważniejszym elementem wniosku jest jednak jego uzasadnienie, czyli powołanie się na trudności materialno-bytowe. Oczywiście, użyte w tym przypadku argumenty powinny zostać odpowiednio udokumentowane.
Na potwierdzenie niekorzystnej sytuacji dochodowej i rodzinnej dłużnik musi zgromadzić właściwe zaświadczenia. Organ rozpatrujący wniosek ma bowiem prawo zażądać ich okazania.
Jakie załączniki powinny znaleźć się przy takim piśmie? W zależności od okoliczności danej sytuacji może to być:
- zaświadczenie potwierdzające niezdolność do pracy,
- orzeczenie o niepełnosprawności,
- zaświadczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji,
- zaświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.
Dłużnik ma również prawo wykazać, że ze względu na stan zdrowia, wiek czy inne przyczyny nie może uzyskać większego dochodu, zatem nie jest w stanie spłacić długu alimentacyjnego. Nie bez znaczenia będzie także fakt braku majątku, z którego komornik mógłby ściągnąć dług.
Warto pamiętać, aby w takim wniosku nie umieszczać żadnych fałszywych stwierdzeń, ponieważ zostaną one zweryfikowane. Urząd ma prawo przeprowadzić wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania dłużnika, dlatego z pewnością uda mu się potwierdzić lub zaprzeczyć prawdziwości uzasadnienia wniosku.
Jeśli dłużnikowi nie uda się doprowadzić do umorzenia długu, może spróbować jeszcze złożyć wniosek o umorzenie odsetek, odroczenie terminu płatności lub przynajmniej rozłożenie długu na raty. Należy pamiętać, że należności z funduszu alimentacyjnego nie podlegają przedawnieniu.