Wina żony lub męża
Albo z winy obydwu stron. Takie wyroki mogą zapaść w sądzie. Taki rozwód Wrocław, gdzie obydwie strony próbują zwalić winę na siebie, nie należy do najprzyjemniejszych, ale nie każda para małżonków daje radę dogadać się w tej kwestii.
W szczególności, że niekiedy chodzi o naprawdę dużą ilość majątku do podziału. Każda ze stron musi być jednak świadoma tego, że taka forma rozwodu nie tylko zajmuje dużo czasu. Ona również jest w stanie wykończyć psychicznie oraz emocjonalnie, dlatego trzeba mieć to na uwadze.
Fakt, że to żona/mąż wnosi o rozwód nie oznacza, iż sąd nie uzna ich winy. W sądach ma się do czynienia z różnymi sytuacjami. Już nie jeden raz można było obserwować, że całą winę za rozpad małżeństwa ponosi tak naprawdę osoba, która wniosła do sądu dokumenty o rozwód.
No cóż, prawda zawsze wyjdzie na jaw. Taka forma rozwodu ma swoje wady, jak również zalety. Zawsze trzeba je bardzo dokładnie przeanalizować, jeżeli ktoś chce być pewny tego, co będzie w przyszłości czynił.
Co daje rozwód z orzekaniem o winie?
Zaletą uzyskania takiego wyroku jest …satysfakcja. Eks-małżonek cieszy się, że jej/jego wyszło na wierzchu, a teraz druga strona musi cierpieć. Kolejną zaletą takiej formy jest chociażby możliwość pozyskania alimentów – nie tylko na dzieci – od drugiej strony.
W szczególności, jeżeli któraś ze stron dopuściła się do zdrady. Alimentami zostają obciążeni nie tylko mężczyźni, ale także kobiety, jeżeli to one zostaną uznane za winne.
Wadą tej formy rozwodu jest to, że sąd nie zawsze zgadza się na przyznanie alimentów. Czyjaś wina nie oznacza, że faktycznie majątek zostanie podzielony w równych kwestiach. Kolejną wadą, która została wspomniana powyżej, jest emocjonalne wyczerpanie.
Wiele osób po zakończonym procesie zadaje sobie pytanie „czy faktycznie było warto?”. Może warto jednak zastanowić się nad tym? Tym bardziej, że duża ilość par, pomimo tego co się stało, jest w stanie dobrze porozumieć się w przypadku rozstania. Co także ponosi za sobą zdecydowanie mniejsze koszta finansowe.
Podobne wzory pism:
- Rozwód, czyli definitywne rozwiązanie małżeństwa
- Dokumenty potrzebne do rozwodu – lista
- Jak napisać uzasadnienie rozpadu małżeństwa?
- Alimenty wstecz – kto i kiedy może ich żądać?
- Fundusz alimentacyjny – kto ma prawo skorzystać?
- Przestępstwo nie-alimentacji, czyli uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów