Rozwody w Polsce – co jest przyczyną?
Według polskiego GUS-u każdego roku w Polsce orzeka się aż 65 000 rozwodów. Statystyki pokazują, że najczęściej dochodzi do rozpadu związków o stażu powyżej 15 lat. Co jest ich główną przyczyną?
Osoby rozwodzące się, najczęściej zgłaszają niezgodność charakterów jako przyczynę rozpadu pożycia. Aż 42% ankietowanych osób podjęło decyzję o rozejściu się z powodu trudności w porozumiewaniu się z partnerem. Na drugim miejscu plasuje się niedochowanie wierności małżeńskiej – 22% rozwodów w ubiegłym roku było spowodowane nielojalnością jednego ze współmałżonków.
Inne przyczyny to nadużywanie alkoholu, nieporozumienia na tle finansowym oraz negatywny stosunek do reszty członków rodziny. Jednak niezależnie od podłoża problemów, sprawa rozwodowa zawsze wygląda podobnie.
Jak przebiega rozwód?
Podjąłeś decyzje o rozwodzie i zastanawiasz się, jak wygląda cała procedura? Na samym początku musisz złożyć pozew o rozwód we właściwym sądzie. Sporządza się go w dwóch egzemplarzach, a drugi trafia do współmałżonka. Należy dołączyć do niego odpowiednie załączniki, w tym akt małżeństwa. Na tym etapie konieczne jest dokonanie opłaty sądowej, które zawsze wynosi 600 zł.
Współmałżonek ma wtedy około 2 tygodnie, żeby wyrazić swoje stanowisko. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie terminu rozprawy – zazwyczaj ma to miejsce kilka miesięcy od momentu złożenia pozwu.
W rezultacie sprawa trafi do sądu i jest rozpatrywana podczas rozprawy rozwodowej – ma ona charakter zamknięty i obecne znajdują się jedynie strony i ich pełnomocnicy oraz świadkowie. W takiej sytuacji nieoceniona okazuje się pomoc, jaką oferuje kancelaria adwokacka Kraków.
W toku postępowania, strony przedstawiają dowody. Po przeprowadzonej rozprawie sąd orzeka o rozwiązaniu małżeństwa – od wyniku tego można się jednak jeszcze odwołać. Jeżeli strony nie wniosą apelacji, staje się on prawomocny.
Jeżeli nie rozwód, to co?
Jak widać rozwód to dosyć skomplikowany proces, który jest kosztowny i potrafi ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. Nic dziwnego, że niektóre osoby postanawiają zdecydować się zamiast niego na prawną separację. Czym się ona różni?
Także pociąga za sobą pewne skutki prawne, ale zdecydowanie łatwiej ją uzyskać. Dzieje się tak, ponieważ rozkład pożycia małżeńskiego nie musi być trwały, wystarczy sam fakt, że jest on zupełny. Separacja pociąga za sobą ustrój rozdzielności majątkowej.
Opłata sądowa w takiej sytuacji wynosi tylko 100 zł, a nie 600 jak w przypadku rozwodu. To rozwiązanie, na które można zdecydować się, gdy sąd odmówi udzielenia rozwodu.
Postaw na współpracę z profesjonalistą
Niezależnie, czy planujesz separacje, czy trwałe zakończenie związku, musisz pamiętać, że decydując się na pomoc, jaką oferuje adwokat Kraków, rozwody zawsze przebiegają szybciej i sprawniej. Pomoc doświadczonego prawnika w takiej sytuacji okazuje się niezastąpiona.
Specjalista pomoże Ci uniknąć błędów, które Cię mogą sporo kosztować – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Dlaczego jeszcze warto postawić na taką współpracę?
Posiadanie obok siebie osoby, która nie kieruje się emocjami oraz doskonale zna wszystkie przepisy to skuteczny sposób, aby proces rozwodowy zakończył się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
Polecane wzory pism:
- Wzór odpowiedzi na pozew rozwodowy
- Odpowiedź na pozew o rozwód – brak zgody wzór
- Wzór wniosku o odpis wyroku rozwodowego wzór
- Odpowiedź na pozew rozwodowy wzór
- Wycofanie pozwu rozwodowego WZÓR
- Cofnięcie pozwu o rozwód wzór