Ocena umowy z bankiem przez prawnika
Wyrok TSUE nie oznacza, że sprawa każdego frankowicza została rozwiązana z automatu. Decyzję o uznaniu umowy lub części jej zapisów za nieważną może podjąć jedynie sąd. Można mu przedstawić rzetelne dowody, na podstawie których możliwe będzie wydanie orzeczenia korzystnego dla kredytobiorcy.
Kredyty we frankach szwajcarskich (CHF) zyskały na popularności z powodu oprocentowania niższego niż występowało w przypadku kredytów złotowych. Po latach problemem okazało się to, że banki nie informowały klientów o tym, że w razie uwolnienia kursu CHF, wyraźnie wzrośnie prawdopodobieństwa powiększenia się kapitału, który należy zwrócić do bankowi.
Rolą adwokata lub radcy prawnego jest właśnie ocena tego, czy umowy o kredyty indeksowane lub denominowane do CHF zawierały niezgodne ze stanem prawnym zapisy dotyczące przeliczania wysokości rat po kursie ustalanym przez bank, który udzielał kredyty frankowe – prawnik po przeanalizowaniu umowy będzie w stanie ocenić szanse na korzystny wyrok sądu.
Kredyt indeksowany do CHF – na co można liczyć?
Wartość kredytu indeksowanego wyrażana jest w walucie polskiej. Jednak bank przelicza saldo zadłużenia po kursie franka szwajcarskiego w wyznaczony przez bank w dniu, kiedy kredyt jest wypłacany.
W takiej sytuacji kredytobiorca nie wie, na jakich zasadach bank określa kurs CHF. Na jakie postanowienie sądu może liczyć kredytobiorca w przypadku zastosowania przez bank nieuczciwych zapisów w umowie o kredyt indeksowany?
- Umowa zostaje unieważniona, a bank powinien zwrócić wpłacone przez kredytobiorcę raty z ostatnich 10 lat (w teorii dwóch kondykcji) lub rat wpłaconych ponad kwotę kapitału (w teorii salda).
- Kredyt zostaje „odfrankowiony”, tzn., że kredytobiorca spłaca raty w polskiej walucie, ale oprocentowane tak, jak byłby oprocentowany kredyt we frankach. Bank zwraca nadpłatę, która jest skutkiem mechanizmu indeksacji.
Kredyt denominowany do CHF – co może postanowić sąd?
Kredyt denominowany to taki, który został przyznany we frankach. Jednak bank wypłaca kredytobiorcy jego równowartość w złotówkach. Po kursie kupna, który sam wyznacza. Skutkuje to tym, że kredytobiorca nie wie, jaka kwota zostanie mu wypłacona. W tym przypadku sąd może stwierdzić nawet całkowitą nieważność umowy kredytowej.
Artykuł partnera
Podobne wzory pism:
- Kredyt denominowany do CHF – jak walczyć o sprawiedliwość w sądzie?
- Jak wziąć kredyt przez Internet?
- Kredyt po rozwodzie – kto zapłaci za wspólne długi?
- Kredyt hipoteczny: udzielanie na nowych zasadach
- Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – jak tego dokonać?
- Odfrankowienie kredytu – na czym polega?