ZnajdzParagraf.pl

Certyfikat pojazdu dopuszczonego do ruchu

Certyfikat pojazdu dopuszczonego do ruchu

Rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie certyfikatów potwierdzających spełnienie przez pojazd odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu, określa jakie pojazdy spełniają wymogi bezpieczeństwa. Opisywana jest w nim również kwestia certyfikatów, terminów ich ważności, oraz dokumentów, na podstawie których certyfikaty są wydawane i wznawiane.

Rozporządzenie określa dwa rodzaje certyfikatów, na podstawie których auto dopuszczone może być do ruchu. Są to:
• certyfikat potwierdzający spełnienie przez pojazd silnikowy odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu;
• certyfikat potwierdzający spełnienie przez przyczepę odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu.

Certyfikat pojazdu wystawiany jest w języku polskim. Dołącza się do niego niewypełniony wzór jego odpowiednika w języku angielskim i niemieckim. Wydawany jest na okres 12 miesięcy od dnia ich wydania.

Co powinien zawierać certyfikat pojazdu?

Auto powinno posiadać certyfikat potwierdzający spełnienie przez pojazd silnikowy lub przyczepę odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu.
Certyfikat badania technicznego dla pojazdów silnikowych i przyczep powinien zawierać informacje takie jak:
• Numer rejestracyjny
• Numer certyfikatu zgodności
• Marka i typ pojazdu
• Numer Identyfikacyjny Pojazdu (VIN)
• Typ/numer silnika
•Oświadczenie, że pojazd jest zgodny z wymaganiami powyższych dokumentów oraz że przynajmniej następujące elementy zostały obowiązkowo sprawdzone: układ hamulcowy (w tym urządzenie przeciwblokujące (ABS), kompatybilny z przyczepą i odwrotnie), kierownica i układ kierowniczy, widoczność, światła, reflektory i wyposażenie elektryczne, osie, koła, opony i zawieszenie (w tym odpowiednia głębokość rzeźby bieżnika), nadwozie z wyposażeniem (w tym tylne i boczne urządzenia zabezpieczające), inne wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, tachograf, urządzenie ograniczające prędkość jazdy, współczynnik pochłaniania światła).

Certyfikat pojazdu może być wypełniony, opieczętowany i podpisany odręcznie lub elektronicznie.

A co sie stanie jeśli auto nie jest dopuszczone do ruchu? O tym przeczytasz tutaj

 

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie certyfikatów potwierdzających spełnienie przez pojazd odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu.

 

Spis treści

O autorze