Cofnięcie pozwu może zostać dokonane przez powoda na każdym etapie postępowania, może to być np. cofnięcie pozwu przed rozprawą, cofnięcie pozwu o rozwód, wycofanie wniosku z sądu rodzinnego, wycofanie wniosku z sądu cywilnego itd.
Cofnięty pozew nie wywołuje żadnych skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa; tym samym pozew ten nie przerywa terminu przedawnienia roszczenia.
W przypadku gdy powód cofa pozew jedynie w części, wtedy powództwo zostaje ograniczone jedynie w zakresie żądania objętego cofnięciem. Sąd umarza wtedy jedynie część postępowania, natomiast w pozostałej części roszczenie będzie rozpoznawał normalnie.
Elementy pisma
Określenie sądu oraz wskazanie wydziału
Oświadczenie kierujemy do sądu oraz wydziału, do którego wnieśliśmy pozew.
Określenie stron
Nie ma potrzeby podawania szczegółowych danych stron, gdyż w przypadku zarejestrowania przez sąd pozwu i nadania sprawie sygnatury dane stron postępowania znajdują się już w aktach sprawy.
Wskazanie sygnatury sprawy pierwotnej
W tym miejscu należy wskazać sygnaturę sprawy, pod jaką został zarejestrowany pierwotny pozew.
Określenie rodzaju pisma
Składając wniosek o wycofanie sprawy w sądzie – w nagłówku należy określić rodzaj pisma. Pomimo iż prawo procesowe wprost tego nie wymaga, to doktryna oraz judykatura stoi na stanowisku, iż petitum każdego pisma procesowego (np. cofnięcie pozwu o rozwód) winno być prawidłowo określone.